Zalety dedykowanego oprogramowania | Scythe-Studio.com

Zalety dedykowanego oprogramowania

2018-10-03 | Scythe Studio

Podstawą pracy nowoczesnego przedsiębiorstwa jest spójny system informatyczny kontrolujący procesy zachodzące wewnątrz firmy. Z takich rozwiązań korzystają zarówno korporacje z zasięgiem na cały świat, jak i przedsiębiorstwa średniego i niskiego segmentu. Oprogramowanie takiego systemu powinno więc wynikać z potrzeb firmy. Zachęcam do zapoznania się z zaletami dedykowanego oprogramowania.

 

Dedykowane oprogramowanie

Dedykowane oprogramowanie jest to ogólne określenie na programy komputerowe, aplikacje internetowe oraz aplikacje mobilne ukierunkowane na automatyzację procesów zachodzących wewnątrz firmy, a co za tym idzie na wzrost wydajności przedsiębiorstwa. Dedykowane oprogramowanie może stanowić rozwiązanie dziedzinowe firmy, koncentrujące się na wybranym obszarze jej działalności (np. programy magazynowe lub wysyłkowe).

Ponadto taki system informatyczny może stanowić trzon naszej działalności w sytuacji, gdy jego funkcjonalności dokładnie opisują charakter świadczonych usług. Przykładowo w sytuacji, gdy zajmujemy się ubezpieczeniami samochodowymi to jesteśmy poniekąd zmuszeni do zastosowania wewnątrz firmowego systemu do porównywania ofert różnych ubezpieczalni, aby przedstawić swoim klientom najkorzystniejszą ofertę bez konieczności śledzenia cenników ubezpieczalni.

Kolejnym przykładem dedykowanego oprogramowania może być aplikacja mobilna używana przez akwizytorów w terenie. Uzupełniając dane o wynikach swojej sprzedaży takie informacje trafiają do systemu za pośrednictwem, którego osoba szczebel wyżej od sprzedawców może czuwać nad ich działaniami.

Zatem zadaniem dedykowanego oprogramowania jest pomóc Twojemu przedsiębiorstwu w realizowaniu swojej działalności tak, aby odnieść realną korzyść w postaci długofalowych oszczędności wynikających z automatyzacji pracy – ograniczeniu ilości czasu potrzebnego na zrealizowanie tych samych czynności.

 

zalety dedykowanego oprogramowania

 

Zalety dedykowanego oprogramowania

Inwestując w system informatyczny dla swojej firmy masz możliwość wyboru pomiędzy dedykowanych oprogramowaniem, a oprogramowaniem gotowym stworzonym i dystrybuowanym przez jego twórców. Gotowe systemy wystarczy, że zakupisz i wprowadzisz do firmy. Przy czym nie zawsze firmy je sprzedające świadczą usługę implementacji danego rozwiązania w firmie. Niewykluczone, że będziesz musiał zrobić to na własną rękę. Natomiast stworzenie dedykowanego oprogramowania będziesz musiał zlecić firmie zajmującej się tworzeniem takich systemów. Szanujący się developer powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad przed podjęciem prac, informować o postępach w tworzeniu oprogramowania, wdrożyć je oraz świadczyć wsparcie technicznym i merytorycznym w późniejszych okresach. Z reguły nie uświadczysz tego korzystając z gotowych systemów.

Najważniejszą zaletą dedykowanego oprogramowania jest fakt, że jest ono w pewnym sensie „szyte na miarę”. Taki system jest dostosowany do Twojej firmy, a nie na odwrót. Nie ma takiej możliwości, że wybierając dedykowane oprogramowanie zabraknie w nim funkcjonalności, na której Ci zależy, ponieważ zakres możliwości oprogramowania jest jasno określony przed podjęciem prac. Ponadto korzystając z dedykowanych rozwiązań nie będziesz mieć do czynienia z nadmiarowymi opcjami obciążającymi system, których nie potrzebujesz a i tak za nie zapłaciłeś. Funkcjonalności wynikają z wymagań jakie postawisz przed twórcami oprogramowania.

Dedykowane oprogramowanie udostępnia szerokie możliwości rozwoju, edycji oraz dodawania kolejnych elementów do systemu. W sytuacji, gdy dochodzi do zmian w firmie gotowe systemy nie będą mogły się do nich przystosować, ponieważ z reguły bywają zamknięte na dalszy rozwój. Do dobrze zaprojektowanego oprogramowania dedykowanego można dodawać funkcjonalności prawie bez końca.

Indywidualne zaprojektowanie dedykowanego oprogramowania posiada tą przewagę, że zlecający zaprogramowanie takiego systemu mają realny wpływ na jego powstawanie, a co za tym idzie poruszanie się po systemie jest do nich dostosowane. Dzięki temu system zyskuje na intuicyjności, komforcie i ergonomii pracy. Ponadto zlecający ma wpływ na wybór technologii, pod którą projektowany jest system co pozwala uniknąć problemów natury technicznej.

W wielu przypadkach zlecający może nabyć również prawa autorskie do takiego systemu, dzięki czemu może go rozpowszechniać komercyjnie, co łączy się z dodatkowymi korzyściami finansowymi.

 

Podsumowanie

Jak sam widzisz oprogramowanie dedykowane niesie ze sobą szereg przywar opiewających za wyborem takiego systemu informatycznego dla Twojej działalności. Największa zaletą pozostaje dostosowanie funkcjonalności systemu oraz stopnia jego zaawansowania do potrzeb przedsiębiorstwa.