Po co mi solidna marka w Internecie? | Scythe-Studio.com

Po co mi solidna marka w Internecie?

2018-08-31 | Scythe Studio

Marka to nie logo twojej firmy, to nie ładna witryna twojego sklepu, to nawet nie do końca Ty sam. Marka to zbiór skojarzeń klienta z twoją firmą. Marka żyje w głowach, umysłach klientów. Marki na całym świecie wyewoluowały. Dzisiaj dużo mniejsze wrażenie robi sam fakt posiadania smartfona z logiem jabłuszka na obudowie lub jeansów od Wranglera. Za tymi markami stoi coś więcej, niż tylko wysoka jakość. Są to przekazy, emocje i historie klientów.

Mając silną markę lokalną lub markę w Internecie nie szukasz klientów. To klienci przychodzą do Ciebie. Na podstawie budowanego przez Ciebie wizerunku, zasłyszanych opinii i własnych doświadczeń tworzą sobie mniej lub bardziej pozytywny obraz twojej firmy w głowie, czyniąc go tym samym jednym z głównych czynników decydujących o tym, czy skorzystają z twoich usług czy też nie.

Za przykład potęgi marki niech świadczy firma Harley Davidson. Jestem więcej, niż pewny, że nieraz mijałeś motocykl tej marki. Ich wieloletnia działalność zgromadziła wokół siebie rzesze oddanych klientów zwolenników tej marki! Jak inaczej wytłumaczyć fakt, że ludzie są w stanie wytatuować sobie ich logotyp?

marka w Internecie

Dlaczego zatem marka w Internecie ma Ci pomóc w zbudowaniu silnej pozycji na rynku i pozyskaniu nowych klientów?

Doskonale wiesz, że obecnie Internet dla wielu ludzi jest pierwszym źródłem informacji. Sam się do nich zaliczam. Szukając dobrej agencji reklamowej w pierwszej kolejności skorzystałbym z internetowej wyszukiwarki i na 70% na tym moje poszukiwania by się skończyły. Nie wyszedłbym na miasto szukając takiej firmy. Nie spytałbym znajomych. Spytałbym wujka Google. Myślę, że podobny schemat można przypisać do wielu osób niezależnie od tego czego aktualnie poszukują.

W ramach takiego schematu trafiamy na stronę internetową wybranej firmy. Tam dowiadujemy się czy są oni w stanie zaoferować nam to czego potrzebujemy w cenach jakie akceptujemy. Jeżeli budując swój internetowy wizerunek, firma podeszła do tematu poważnie to z pewnością uświadczymy przyjemnej dla oka i intuicyjnej strony internetowej, zarządzanego i stale aktualnego profilu na Facebook’u oraz profilu firmy w Google. Widząc aktywny profil firmowy na Facebook’u, zoptymalizowaną stronę i szereg pozytywnych opinii w Google zaczynamy temu przedsiębiorstwu ufać. Tym samym zdobyli właśnie klienta. Jeżeli dodatkowo będzie on zadowolony z usług firmy to wysoce prawdopodobne, że również zostawi pozytywną opinię budując tym samym zaufanie wśród kolejnych Internautów.

Internet ze swoim globalnym zasięgiem to najdynamiczniej rozwijający się kanał do pozyskiwania klientów. Łatwy i szybki dostęp do informacji sprawiają, że internauci błyskawicznie nauczyli się rozróżniać wartościowe marki internetowe od tych anonimowych. Uwierz mi – nie chcesz się do nich zaliczać. Według badań przeprowadzonych przez firmę Verisign w 2015 roku 84% badanych uważa, że nawet mała, lokalna firma posiadająca stronę internetową jest bardziej wiarygodna.

Pamiętaj, że budowania marki to proces. Może to potrwać miesiąc, pół roku, rok a nawet kilka lat. Może nigdy Ci się nie uda. Może wybijesz się na rynku lokalnym, ale będziesz mieć duży problem żeby wyjść poza jego ramy. Najważniejsze, abyś się nie poddawał i nie liczył czasu poświęconego na te działania. Jeżeli podejdziesz do tematu z sercem i zaangażowaniem to efekty są więcej niż pewne. W kolejnych postach na blogu firmowym Scythe Studio dowiesz się jak podjąć pierwsze kroki w tym temacie.