Określenie grupy docelowej Twoich usług i produktów | Scythe-Studio.com

Określenie grupy docelowej Twoich usług i produktów

2018-09-04 | Scythe Studio

Zanim wstawisz pierwszy post na firmowego bloga, ba, zanim pomyślisz o rozpoczęciu jakiejkolwiek działalności, poważnie się zastanów kto ma być odbiorcą twoich działań, a precyzyjniej -> jacy ludzie zaliczają się do grona twoich klientów. Zbuduj swoją grupę docelową. W końcu wszystkie twoje działania mają za zadanie zbliżyć do Ciebie potencjalnych nabywców usług, a nie przypadkowe osoby, które i tak by nie skorzystały z twoich świadczeń.

Bez skonstruowania wizerunku statystycznego klienta Twojej firmy możesz mieć problem z odbiorem Twojego produktu/usługi. Musisz wiedzieć do kogo kierujesz swoje świadczenia oraz jak do tych osób dotrzeć. Jednych zaciekawi forma prezentacji usług w ramach odwiedzenia strony internetowej a innych nie. Postaraj się również określić orientacyjną liczbę osób pasujących do założeń grupy docelowej. Może się okazać, że twój produkt będzie kierowany do tak małej garstki ludzi, że nie opłaci Ci się nawet go stworzyć. Zatem grupa nie powinna być ani za wąska, ani zbyt obszerna. Nie jesteś przecież Coca-Colą i prawdopodobnie nie stworzysz produktu odpowiadającego wszystkim

Określając grupę docelową musisz wziąć pod uwagę takie kryteria jak:

 

Określenie grupy docelowej leży w interesie zarówno dużych, uznanych przedsiębiorstw jak i jednoosobowych działalności. W końcu zawsze gdzieś po drugiej stronie jest człowiek. Dobrze określony target odbiorców to zyskowne reklamy i celne akcje marketingowe.

Mimo wszystko pamiętaj: ludzie są różni. Nawet jeżeli post, komunikat, promocję kierujesz do określonej grupy docelowej to nie znaczy, że ta informacja nie dotrze do osoby niewpisującej się w ramy tej grupy. Co oczywiście nie oznacza, że taka osoba ma być traktowana inaczej, niż reszta. Doceniaj każdego klienta i dbaj o każdego bez wyjątku, a po czasie nie tylko będą korzystać z usług twojej marki, ale również będą się z nią identyfikować!